Ceza Avukatının Temyiz Sebepleri

Ceza Avukatının Temyiz Sebepleri

Ceza Avukatının Temyiz SebepleriGörülen davalarda verilen kararlar her zaman taraflar arasında uygun bulunmaz ve daha yüksek dereceli olan kurumlar tarafından kontrol edilmesinin talep edilmesi temyiz olarak ifade edilir. Ancak Türk ceza kanunlarına göre mahkeme sonuçlarının tekrar değerlendirilebilmesi için bazı sebeplerin olması gereklidir. Bu sebepleri maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Sanığın kamu davasına katılma talebine olumlu ya da olumsuz olarak dönüş yapılmaması

  • Avukat talep eden sanıkların avukatları ile yeterli görüşmeleri yapamaması

  • Sanıklar hakkında açılan kamu davalarında yazılı savunma incelenmeden karara varılması

  • Çelişkili ifadelerin yanı sıra aynı zamanda yeterli deliller incelenmeden verilen kararlarda

  • Davanın kanunen yasaklanmış bir hakim tarafından yürütülmesi

  • Mahkemenin Türk ceza kanunlarına uygun olmaması

  • Verilen kararlarda açıklık kuralının çiğnenmesi

  • Savcı ve benzeri yetkili kişilerin gıyabında karar verilmesi

  • Zaman aşımı olan davalarda sanığın ceza alması gereken durumlarda temyiz süreci başlatılabilir.

Temyiz Süresi

Ceza mahkemelerinde verilen karar tarihinden itibaren 7 gün içerisinde temyiz başvuruları yapılmalıdır. Bu süre zarfında vekil tayin edilen ceza avukatı tarafından dilekçe ilgili kişilere bildirilir. Temyiz sürecinde tekrar değerlendirilen dava da sanık daha az ceza alabildiği gibi daha fazla ceza da alabilir. Hukuka aykırı bulunan durumlarda başlatılan temyiz sürecini aynı zamanda sanığın akrabaları da başlatabilir. Ancak hukuk dilinin zorluğu ve kanunların bilinmesi açısından vekil tayin edilen avukatlar tarafından yürütülmesi daha uygundur. Ancak bazı durumlarda kanunlara göre temyiz yolunun kapalı olduğu şartlar söz konusudur. Temyiz talebiyle dilekçe oluşturan kişilerin sebeplerini ifade etmesine gerek yoktur. Yargıtay tarafından dava tekrar incelenir ve geçerli görülen sebepler bu aşamada tekrar ele alınır. Bu aşamaya gelmeden önce mutlaka işinde başarılı deneyimli bir avukata vekalet verebilir ve dava sonucunun istediğiniz gibi olmasına katkıda bulunabilirsiniz. Nitelikli dolandırıcılık, adam öldürme, hileli iflas, zimmet, bilişim sistemi kullanılarak yapılan hırsızlık gibi birçok davada avukatların çalışmaları oldukça önemlidir. Her aşamada müvekkillerine destek olan avukatlar temyiz sürecinde de yapılması gereken tüm kanuni hakları sizin adınıza talep ederler. Hukuki terimlerin zor anlaşılması sebebiyle, herhangi bir sorun yaşamamak adına vekil tayin edebilirsiniz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.