İş Güvenliği Ayakkabısının Önemi ve Doğru Ayakkabı Seçimi

Başbakan Davutoğlu, Katar yolunda gazetecilerle yaptığı sohbette komisyonda yaşanan kavga, yeni anayasa, başkanlık sistemi ve dış politika konularında önemli mesajlar verdi, 'Meclis'te at oynatamazlar' dedi

İş Güvenliği Ayakkabısının Önemi ve Doğru Ayakkabı SeçimiKoruyucu elbise ve ekipmanlar, özellikle de çalışanlar için risk faktörünün yüksek olduğu iş yerlerinde güvenli bir çalışma ortamının oluşturulmasında büyük rol oynar. İş güvenliği ayakkabıları da, riskli ortamlarda bulunan ve risk taşıyan işleri yapan işçilerin mutlaka kullanması gereken bu koruyucu elbise ve ekipmanların önemli bir tamamlayıcısıdır. Bu yazıda, kısaca iş güvenliği ayakkabılarının neden önemli olduğundan, ve bu ayakkabıları kullanacak kişilerin tercihlerini neye göre yapabileceğinden bahsedeceğiz.

İş Güvenliği Ayakkabısı Neden Önemli?

Özellikle metal sanayi, maden ve inşaat gibi sektörlerde, hem yere daha sağlam basabilmek hem de ayakları mümkün olduğunca koruyabilmek için çalışma ortamının koşullarına uygun bir iş güvenliği ayakkabısı tercih etmek büyük önem taşır. Zira ayaklara iş gereği yakın temasta bulunulan tehlikeli maddelerin dökülebilecek olması, sivri veya ağır malzemelerin düşme tehlikesi ve ıslak, kaygan ya da yapışkan zemin yapısına sahip alanlarda kaçınılmaz olarak ortaya çıkan kayma ve düşme riski, iş güvenliği ayakkabısı kullanımını gerekli kılar. Bütün bunların yanı sıra, daha konforlu ve dolayısıyla verimli çalışabilmek adına da bu ayakkabıların tercih edilmesi önemlidir.

İş Güvenliği Ayakkabısı Seçerken…

Tercih edilecek ayakkabıların kişisel koruyucu direktifine dayanan EN ISO 20344 standardındaki zorunlu testlerden geçmiş, ve yüksek kaliteli malzemelerden üretilmiş olması gerekir. Ayrıca, farklı sektörlerde çalışan ve dolayısıyla farklı çalışma ortamlarında görev yapan işçilerin, bulundukları yerin getirdiği riskleri azaltacak özelliklere sahip ayakkabıları tercih etmeleri de önemlidir.

Örneğin;

  • Elektrik işlerinde çalışanlar, tabanı yüksek gerilime dayanıklı olan yalıtkan ayakkabıları kullanmalıdır.

  • Dökümhanelerde çalışanlar, üzerinde metal koruyucu olan ayakkabıları tercih etmelidir.

  • Kostik ya da asitle çalışanlar, metal kısımları bulunmayan, lastik veya benzeri dayanıklı malzemelerden üretilmiş ayakkabıları tercih etmelidir.

  • Basınçlı hava kullanan veya delme işlerinde çalışanların ayakkabıları, vibrasyonu azaltıcı tabana sahip olmalıdır.

Özellikle de yukarıda bahsedilenler gibi belli başlı sektörlerde iş kazası riskini tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da, bilinçli davranıp gerekli önlemleri alarak bu riski minimum düzeye indirmek mümkündür. Gereken ortamlar için en uygun iş güvenliği ayakkabılarının tercih edilmesi de, kaza riskini azaltmak için alınabilecek en etkili önlemlerden olduğu için, hem işçilerin hem de işverenlerin daima önem göstermesi gereken bir konudur.

http://www.u-power.com.tr/

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.