Cuma Günü Okunacak Dualar Ve Zikirler - Cuma Günü Okunacak Sureler Ve Faziletleri

Cuma günü Müslümanların toplanma ve kaynaşma günleridir. İnsanların kişisel işlerinin yoğunluğu nedeniyle birbirlerini görmekte

Cuma Günü Okunacak Dualar Ve Zikirler - Cuma Günü Okunacak Sureler Ve Faziletleri

 Gün olarak Cuma bizim için mübarektir. Bu ümmetin farklılıklarından biri de Cuma Günü ve Cuma Namazı farkıdır. Bu nedenle Cuma ile alakalı özel emirler ve tavsiyeler vardır. Cuma günü şuuru oluşması bir anlamda Sünnet mantığına kavuşma anlamına gelmektedir. Özellikle belirtmek gerekirse Cuma’yı namazı kadar Günü ile de izlemek gerekmektedir.

Peygamber Efendimizin bir sözünden yola çıkarak. "Güneşin doğduğu en hayırlı gün cumadır; Âdem o gün yaratılmış, o gün cennete girmiş ve o gün cennetten çıkarılmıştır; kıyamet de cuma günü kopacaktır". Cümesinden anlaşılacağı üzere İslam'da mübarek günün Cuma günü olduğu anlaşılmaktadır. Müslümanlar için farz olan ve hergün yerine getirilmesi gereken ibadetlerin yanında mübarek cuma gününde yapılması farz olan sevap olan ibadetlerde vardır. Bilhassa cuma namazı farz kılınmıştır.

İslamiyette Müslümanların dini günü olarak kabul gören Cuma gününün en kutsal günlerden olduğu bizzat Hz. muhammet (SAV) tarafından hadislerde belirtilmiştir. Üst üste 3 cuma namazına bilerek ve mazeretsiz gitmeyenin kalbinin Allah (CC) tarafından mühürlendiği de bir başka hadiste rivayet edilir. Müslümanlar Cuma gününe ayrı bir hazırlık içerisinde olur. Perşembe akşamı okunan Yasin ile Cuma Gününe hazırlık başlar.

Cuma günü, Müslümanların toplanma ve kaynaşma günleridir. İnsanların, kişisel işlerinin yoğunluğu nedeniyle birbirlerini görmekte zorlandıkları büyük şehirlerde, Cuma namazı buluşma ve kaynaşma için anlamlı bir neden olmaktadır. Bunun farkında olanlar; kişisel programlarını Cuma namazına göre ayarlar.

Çeşitli hadislerden anlaşıldığına göre cuma, haftalık ibadet günü olarak daha önce yahudi ve hristiyanlar için tayin ve takdir edilmiş, fakat onlar bu konuda ihtilâfa düşerek yahudiler cumartesiyi, hristiyanlar pazarı haftalık toplantı ve ibadet günü olarak benimsemişler, Allah da cuma gününü müslümanlara nasip etmiş, onları bu konuda hakka ulaşmaya muvaffak kılmıştır.

Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyuruyor: Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün, cuma günüdür. (Çünkü ilk insan) Adem o gün yaratıldı, o gün cennete kondu, o gün dünyaya indirildi, o gün tevbesi kabul edildi, o gün öldü ve kıyâmet o gün kopacaktır. (Müslim – Tirmizî – Nesâî)

Perşembe akşamı cuma gününün başlangıcı. Cuma günü de duaların makbul olduğu zaman dilimlerindendir. Çeşitli hadislerden anlaşıldığına göre cuma, haftalık ibadet günü olarak biliniyor. Başka bir hadiste de bu günde yapılan duaların kabul edileceği bir anın (icabet saati) bulunduğunu haber veriyor. Cuma günü Müslümanların bayramıdır ve Peygamberimiz (s.a.v)`in cuma günü yapılması daha güzel olan özel bazı sünnetleri vardır. İşte o sünnetler;

Allahu Teala tarafından insanoğluna Hz.Muhammed sav ile gönderilen islamiyet dünyanın neredeyse tüm kıtalarında insanoğlu tarafından vecibeleri yerine getirilerek o kurallar çerçevesinde yaşantı sürdürülüyor. Allahu Teala'nın Cuma Günün Önemini Şöyle Buyurmuştur;

“Ey iman edenler, Cuma günü namaz için ezan okunduğu zaman Allah’ı anmaya koşun. Alışverişi bırakın. Bilseniz bu sizin için daha iyidir. Namaz bitince yeryüzüne dağılın. Allah’ın lütfundan rızk isteyin Allah’ı çok anın ki mutluluğa erişesiniz.”(Cuma 9-10)

-Cumayı perşembeden karşılamalı. Perşembe ikindiden sonra istiğfar etmeli. Kur'an-ı kerim ve Yasin suresini okumalı. Bir hadis-i şerifte, (Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın günahları affedilir) buyurulmaktadır.

-Cuma gecesi ehli ile gusletmeli. Peygamber efendimiz, (Cuma günü gusledenin günahları affolur) buyurmaktadır.

-Cuma namazına erken gitmeli, ilk safta yer almalı. Namaz kılanın önünden geçmemeli. Hatip minbere çıkınca, konuşmamalı.


-Az da olsa sadaka vermeli. Çoluk çocuğunun nafakasını bol vermeli.

-Cuma günü duanın kabul olduğu vakti bulmak için hep ibadet etmeli.

- Cuma günü çok salevat-ı şerife getirmeli. Bir hadis-i şerifte buyuruluyor ki:

(Cuma günü 80 salevat getirenin, 80 yıllık günahı affolur.

-Ana babanın ve evliyanın kabirlerini ziyaret etmeli. Bir hadis-i şerif meali şöyledir

(Ana-babasının kabrini, Cuma günleri ziyaret edenin günahları affolur. Haklarını ödemiş olur.

-Cuma günü sevinmek, herhangi bir müslümanın Cumasını tebrik etmek iyi olur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Cuma günü, kuşlar ve vahşi hayvanlar birbirine "Selamün aleyküm, bugün Cuma günüdür" derler.) [Deylemi]

Cuma günleri ve her gün şu (istiğfar duası)nı çok okumalıdır

(Allahümmagfir li ve li abai ve ümmehati ve li ebnai ve benati ve li ihveti ve ehavati ve li-amami ve ammati ve li-ahvali ve halati ve li-zevceti ve ebeveyha ve li-esatizeti ve lil-müminine vel-müminat vel hamdü-lillahi Rabbilalemin!

Kadın okursa, zevceti yerine zevci ve ebeveyha yerine, ebeveyhi demelidir.

-İkindiden sonra, seccade üzerinde elinden geldiği kadar, (ya Allah, ya Rahman, ya Rahim, ya Kavi, ya Kadir) demeli, sonra dua etmelidir.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 03:40


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER