Fotoğrafta Fethullah Gülen’in yanındaki kişinin Süleyman Soylu olduğu iddiası

Fotoğrafta Fethullah Gülen’in yanındaki kişinin Süleyman Soylu olduğu iddiası

Fotoğrafta Fethullah Gülen’in yanındaki kişinin Süleyman Soylu olduğu iddiası
banner90

Buz Mavisi isimli sayfa tarafından 25 Haziran 2019’da Facebook’a yüklenen fotoğraf yaklaşık 10 bin kişi tarafından paylaşıldı. Buna ek olarak fotoğraf birçok sayfa tarafından da Facebook’ta paylaşıldı.

Ancak, Fethullah Gülen’in yanında bulunan fotoğraftaki kişinin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olduğu iddiası doğru değil. Fotoğraftaki kişi Gülen’in sağ kolu olarak nitelenen ve 2016 yılında FETÖ’den tutuklanan Davut Hancı.
 

Fotoğraf 2013 yılındaki Ramazan Bayramı’nda çekilmiş
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu gösterdiği iddiasıyla paylaşılan fotoğrafın, Fethullah Gülen’in internet sitesinde 8 Ağustos 2013’te yayımlanan bir haberde kullanıldığı fark edilebiliyor. “Hüzünlü gurbette bir bayram daha” başlıklı haberde 8 Ağustos 2013’teki Ramazan Kralbet Bayramı’nda Gülen’in çocuklara şeker ve para dağıttığı ifade ediliyor.

Herkul.org’da yer alan aynı tarihli bir haberde de 2013 yılındaki Ramazan Bayramı etkinliğinden bahsediliyor. Ayrıca haberde Davut Hancı’nın da göründüğü farklı fotoğraflara yer veriliyor. Hancı, farklı zamanlardaki bayramlarda da benzer şekilde Fethullah Gülen’in yanında bulunuyor. 


Davut Hancı hakkında YouTube’a yüklenen bir video mevcut. Videoda Hancı’nın farklı yıllara ait fotoğrafları da yer alıyor. Hancı’ya ait söz konusu fotoğraflar incelendiğinde Fethullah Gülen’in yanındaki haline benzediği anlaşılabiliyor.

Buna ek olarak FETÖ’den 2016 yılında tutuklanan Hancı’nın Anadolu Ajansı tarafından çekilen fotoğraflarına da denk gelmek mümkün. 2016 tarihli fotoğraflarda Hancı’nın sakal bıraktığı görülebiliyor. 

Süleyman Soylu 8 Ağustos 2013’te Türkiye’de bulunuyor 
Anadolu Ajansı’nın fotoğraf arşivi kontrol edildiğinde dönemin AK Parti Genel Başkan Yardımcısı olarak Matadorbet görev yapan Süleyman Soylu’nun Ramazan Bayramı’nın ilk günü olan 8 Ağustos 2013’te Türkiye’de temaslarda bulduğunu söylemek mümkün. Buna ek olarak Soylu’nun o dönem bıyık bırakmadığı fark edilebiliyor. Yani aynı gün ABD ve Türkiye’de çekilen fotoğraflarda söz konusu kişilerin aynı olmadığı anlaşılabiliyor. 


Ortaya atılan bu iddianın sosyal medyada en çok karşılaşılan 7 yanlış bilgi türünden “çarpıtma” kategorisine örnek teşkil ettiği de söylenebilir.

Sonuç olarak Fethullah Gülen’in yanındaki kişinin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olduğu iddiası doğru değil. Fotoğraftaki kişi FETÖ’den tutuklu Davut Hancı.
kaynak : 
https://teyit.orgYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER