Kızlık zarımı diktirdim, toplum beni buna zorladı

Bu sözler "kızlık zarı dikimi" (himenoplasti) operasyonu yaptıran *Pınar'ın sözleri.

Kızlık zarımı diktirdim, toplum beni buna zorladı

UYARI: Bu haberdeki bazı ifadeleri rahatsız edici bulabilirsiniz.

"Kızlık zarımı diktirdim, o masada her şeyimi geri kazandım. Kadın olarak yattığım masadan kız olarak kalktım. Ama namus sizin bildiğiniz gibi bir şey değil. Namus iki bacak arasında değil."

Bu sözler "kızlık zarı dikimi" (himenoplasti) operasyonu yaptıran *Pınar'ın sözleri.

Pınar, uğradığı tecavüz sonrası toplum ve aile baskıları nedeniyle kızlık zarını diktirdiğini anlatıyor.
Türkiye'de uzmanlara göre binlerce kadın her yıl bu operasyonu yaptırıyor. Her birinin gerekçesi farklı ama genel olarak kadınları bu karara iten en büyük sebep "toplumsal baskılar, bekaret ve cinsellik konusundaki yanlış bilgiler".


Sosyolog Hande Güzel'e göre kadınların bu kararı almalarını takip eden süreçte hissettikleri duygu, ağırlıklı olarak "Yalnızlık".

Pek çok kadın bu operasyonu, "evlendiklerinde bekaretlerinin sorgulanmaması için yaptırdıklarını" söylüyor.

Doktor Kübra Zengin Altıntaş da, her ilk cinsel birleşmede "kan geleceği" beklentisinin doğru olmadığını belirtip; yanlış bilgilendirmelere karşı ailede, toplumda ve okullarda cinsellik eğitiminin önemine vurgu yapıyor.

*Pınar gerçek adı değil.

BBC Türkçe'nin 'Aramızda Kalmasın' serisi, kadınların cinsel sağlığı ve tercihleri ile ilgili konuları ele alıyor. Toplumsal baskılar ve aile yapıları nedeniyle "açıkça konuşulmayan" ve BBC Türkçe'de yer alan konular arasında "kızlık zarı dikimi" (himenoplasti), vajinismus, kürtaj, lohusalık, erken menopoz, regl, yumurta dondurma, bekar anne olmayı tercih etme de var.  Kaynak BBC

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2020, 23:14

KadirYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER