Net hata noksan ne demek? Net hata noksan hesabı nedir?

Cari işlemler dengesi, aralık ayında 5.9 milyar dolar açık verdi. 2022'de görülen cari açık 9 yılın zirvesi oldu. Beklentiler 5 milyar dolar açık oluştuğu yönündeydi. Kaynağı belirsiz para girişini gösteren net hata noksan girişi ise 2022'de 24,2 milyar dolarla rekor kırdı. Net hata noksan ne demek? Net hata noksan hesabı nedir?

Net hata noksan ne demek?  Net hata noksan hesabı nedir?

 'Net Hata Noksan' ekonomi haberlerinde sıkça karşımıza çıkıyor. Net hata noksan ne demek?  Net hata noksan hesabı nedir?

NET HATA NOKSAN NEDİR?

Ödemeler dengesinin her işlemin iki ayrı işaretle (alacak ve borç kaydı) kaydedildiği bir muhasebe sistemi olması nedeniyle, ödemeler dengesi konusu her işlem, içeriği ile ilgili kaleme kaydedilirken, karşı kaydının da bir başka kalemde yer alması esastır. Başka bir deyişle, her işlemin eşit değerde alacak ve borç kayıtlarıyla kaydedilmesi, böylece “Cari İşlemler Hesabı’’ ve “Sermaye Hesabı”nın toplamının her zaman “Finans Hesabı” kalemine eşit olması gerekmektedir. Ancak, verilerin değişik kaynaklardan elde edilmesi, değerleme, ölçme ve kayıt zamanı farklılıkları yaratmakta; sonuç itibarıyla oluşan farklar Net Hata ve Noksan (NHN) kalemine “kalıntı” şeklinde yansımaktadır. Bu kalem, finans hesabından, cari işlemler hesabı ve sermaye hesabının çıkarılmasıyla elde edilmektedir.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER