Kuzey Kore’de koronavirüs kapan iki kişinin idam edildiği iddiası

Kuzey Kore’de koronavirüs kapan iki kişinin idam edildiği iddiası
banner90

Kuzey Kore’de koronavirüs kapan iki kişinin idam edildiği iddiası


İDDİA: Kuzey Kore’de koronavirüse (Covid-19) yakalanan iki kişi idam edildi. 

YANLIŞ


Sosyal medyada paylaşılan iddiaya göre, Kuzey Kore’de Covid-19’a yakalanan iki kişi idam edildi. Bir kullanıcı tarafından 13 Mart 2020’de Twitter’da Kuzey Kore Devlet Lideri Kim Jong-un fotoğrafıyla birlikte paylaşılan iddia, kısa sürede yaklaşık bine yakın kişi tarafından beğenildi.


Ancak Kuzey Kore’de Covid-19 bulaşan iki kişinin idam edildiği iddiası doğru değil. İçerik parodi bir hesap tarafından üretilmiş ve gerçek sanılmış. 

İddia mizahi 
İddiayı paylaşan @cumhuriyetgzt1 isimli sayfanın Twitter profili incelendiğinde sadece 669 takipçisi olan parodi bir hesap olduğu anlaşılabiliyor. 

Cumhuriyet gazetesini taklit eden parodi hesap tarafından paylaşılan içerik, şimdiye kadar 36 bin kullanıcı tarafından beğenilmiş. Twitter’da yapılan aramada, benzer mizahi paylaşımların daha önce de farklı fotoğraflar kullanılarak yapıldığı anlaşılıyor. 

Cumhuriyet gazetesini onaylı Twitter hesabı ise @cumhuriyetgzt kullanıcı ismine sahip. 

Kuzey Kore’de 14 Mart 2020 itibariyle rapor edilen bir Covid-19 vakası da yok.

Sonuç olarak iddia doğru değil. İçerik parodi amaçlı üretilmiş. İddiayı yanlış bilgi türlerinden “parodi” başlığına yerleştirmek mümkün. Parodi içerikler eğlence ya da alaya alma amaçlı olarak hazırlanıyor.   YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER