Ustalık belgesi olmayan lokanta açamayacak

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, temmuz itibarıyla lokanta açacak esnafın ustalık belgesini ibraz etmek zorunda olduğunu söyledi.

Ustalık belgesi olmayan lokanta açamayacak
banner90

Yenice, yaptığı açıklamada, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’na istinaden lokanta açmak isteyen kişinin ustalık belgesinin bulunması gerektiği ancak 2005 yılında çıkarılan 5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nun 102. maddesindeki "esnaf sicile kaydolurken ustalık belgesi istenmez" ibaresinin konulması nedeniyle "ustalık belgesi" olmadan birçok lokantanın açıldığını aktardı.

Bu durumun haksız rekabete yol açtığını vurgulayan Yenice, kanunun değişmesi için yıllarca mücadele ettiklerini belirtti.

Haksız rekabete son verilmesi için federasyon olarak geçtiğimiz nisan ayında İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne yazıyla başvurduklarını anımsatan Yenice, müracaatlarına verilen cevabi yazıda konunun olumlu neticelendiğini söyledi.


- "Ustalık belgesi olmadan lokanta açamaz"

Yenice, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün kendilerine gönderdiği yazıda "Esnaf ve sanatkar ayırımı yapılmaksızın kendilerinden Poker veya iş yerinde her bir meslek dalında çalıştırdıkları en az birer çalışandan ustalık belgesi (ya da yönetmelikte açıkça ustalık belgesini talep edilen haller hariç Poker en az ön lisans diploması) istemenin yasal bir zorunlu olduğu ilgi (c) yazımızla 81 ilin valiliğine duyurulmuştur" ifadelerine yer verildiği bilgisini paylaştı. Yenice, "Malumun ilamı gerçekleşti. Bundan sonra lokanta açacak olan herkes ister ticaret odasına ister esnaf odasına kaydı olsun mutlaka ustalık belgesiyle belediyeye başvuracak. Bu belge olmadan iş yeri açılmasına müsaade edilmeyecek." ifadesini kullandı.

Konuya ilişkin tebliğin temmuz itibarıyla gerekli yerlere gönderildiğini aktaran Yenice, uygulamanın esnaf teşkilatı ve sektörleri için büyük bir artı değer olduğunu bildirdi.

Yenice, federasyonlarına kayıtlı 140 bin lokantacının olduğuna işaret ederek, "Sadece dağdaki teröristle değil şehirdeki gıda teröristleriyle de uğraşmayı kendine ilke edinmiş İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Bundan sonra halk sağlığını ilgilendiren en önemli mesleklerden biri olan lokantacılık mesleğinin özüne döndüğünü kanıtlamış oluyoruz." dedi.

Eski kanundan faydalananların mesleklerine devam edeceğine belirten Yenice, uygulamayla sektörlerinin ciddi anlamda disipline edildiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2018, 01:15


YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 4 yıl Önce

Evet eşi çalışmayan memurlara daha fazla verilsin

Tedinim dit.
Tedinim dit. - 4 yıl Önce

Herkese para vereceğine us verilsin yüksek maaş alan şu başkanda kaç tl aldığını söylesin ve bi zahmet bu maaşlara düşsün genel müdürlükleri kaldırılsın ne zaman 2 ay kaldı başkanlık gelsin 15000 tl mi alıyor memur sen baskanı yoksa yanlışı duydum

TOLGA
TOLGA - 4 yıl Önce

ala maz sı nız

LÜTFEN
LÜTFEN - 4 yıl Önce

Biz ikramiye istemiyoruz.Hizmetli kadrosunun kaldırılmasını talep ediyoruz

47MARDİN
47MARDİN - 4 yıl Önce

2351 kişinin hakları ne oldu ikramiye istem,yoruz hakkımız verilsin yada sınav açılsın

KARABÜK
KARABÜK - 4 yıl Önce

emekliye ikramiye çok güzel çalışan memura yok bu anlaşılır bir düzen değil böl parçala uygulama düzeni oy yok akp hükümetine

mehmet02
mehmet02 - 4 yıl Önce

Memur Sen den Hükümet'e ikramiye talebi biz üyelerinde talebi var. sağlık bakan. çalışanlar olarak.
2351 kişiden bir olarak şu seçimden önce kazandığımız hakkımız verin hakkımız helal edelim yoksa ahirete hakkımızı alırız. yetkili sendikaya ve sağlık bakanlığı yetkilerine sesleniyoruz.

54 Sakarya
54 Sakarya - 4 yıl Önce

İktidar çifte standart uyguluyor adalet hakkaniyet diyorlardı memura ıkramiye verilince batacaktı büyük ve güçlü türkiye biz memurlara verince gücününü kaybediyor bir zamanlar zam isteyinc memur söylenen söz yunanistan gibi oluruz dendi memur harici her kese verdi acaba onların kaçından oy alabilecekler memuru çantada keklik görüyorlar artık yönetmeden almak Allah mahsus memuru görmezsen memurdasecimde seni görmez artık yok demekki yunanistan olmuyoruz modaratör yayınlamadan bir daha sitene bakmayacağım yayınlamıyor diye nün sitelere facebook ta yazacam reklamınızı yapacam


SIRADAKİ HABER