Vehbi Koç: KİT'leri iktidarlar ekonomiye yük yapmışlardır.

Vehbi Koç: Planlı ekonomiye geçelim, KİT'leri satmayalım

Vehbi Koç: KİT'leri iktidarlar ekonomiye yük yapmışlardır.

Bugün yüz bin insanımıza ekmek kapısı olan, ihracat ve vergide ülke ekonomisindeki ağırlığı tartışılmaz Koç Grubu gibi bir eseri miras bırakan Vehbi Koç'un KİT'ler konusundaki uyarıları ve görüşleri ise şöyle: "KİT'ler olmasaydı, 1939-1945 arasındaki II. Dünya Savaşı yılları bizim için inanılmayacak kadar zor geçerdi. KİT'ler ülkenin sanayileşmesinde temel rolü oynamışlardır. Özel sektör, başlangıçta onlardan aldığı bilgi ve elemanlarla bugünkü hüviyetini kazanmıştır. Atatürk teşebbüse geçip bu yolu seçmeseydi, biz de olmayacaktık."

DEMOKRATLARIN SİYASİ HESAPLARI

CHP döneminde gelişen KİT'lere karşı Demokrat Parti döneminde hasmane bir durum izlenmesine rağmen en çok KİT'in Demokratlar zamanında kurulduğuna dikkat çeken Vehbi Koç bakın neler anlatıyor: "KİT düşmanı iktidarlar, KİT'lerin çoğalmasından memnundular, çünkü kendi Jokerbet adamlarını, kendi taraftarlarını oralara yerleştirmekte yarış halindeydiler... KİT'leri iktidarlar ekonomiye yük yapmışlardır... devlet işletmelerinin verimi de, karlılığı da siyasal müdahalelerin kurbanı olmuştur..."


'SATARSANIZ ÖZEL İYİLERİNİ Jokerbet ALIR'

Merhum Vehbi Koç, KİT'lerin özelleştirilmesi hususunda da şu tarihi uyarıyı yapmaktan geri kalmıyor: "KİT'leri satışa çıkarırsanız, özel sektör iyilerini almaya kalkar, kötüsü yine devletin sırtına kalır. Durumu ıslah edilemeyecek kuruluşlar varsa, devlet onları vakit kaybetmeden tasfiye etmelidir. Bunların dışında bütün KİT'ler modern işletme bünyesine kavuşturulmalıdır. İktidarların KİT idarelerine karışmamaları sağlanmalıdır. Devletin yapmaya mecbur olduğu işlerle ilgili (Devlet Demiryolları, PTT gibi) kar veya zarar etmeleri önemli değildir, yükünü bütçeden çekebiliriz... Devlet özel sektörle rekabete girmekten kaçınmalı, düzenleyici, destekleyici bir rolü benimsemelidir."

YABANCI SERMAYE HESABI!

Rahmetli Vehbi Koç'un bugün mütemadiyen "yabancı sermaye çekmeliyiz" demekten başka bir şey bilmeyenlere de bir çift sözü var kitapta. Bakın ne diyor; "Yabancı sermaye gelecekse amacı sizi ihya etmek değil, kar sağlamaktır. Sizin bu işte ne karınız olacağını, onlar değil siz hesaplayacaksınız."

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 00:32


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER