24 Haziran Genel Seçimde Sandık Görevlilerinin Ücretleri Ne Kadar?

YSK sitesine giriş yaparak bağlı bulunduğunuz yerdeki İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarının iletişim bilgilerini öğrenerek kimliğiniz

24 Haziran Genel Seçimde Sandık Görevlilerinin Ücretleri Ne Kadar?

Cumhuriyet rejiminde demokratik şartlarda seçimler ülkenin devlet yapısına göre değişerek farklı şekillerde hükümetin seçilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Üniter devlet yapısında genel ve yerel seçimler yapılmaktadır. Bu seçimlerde görevli olan çoğunluğunu memur kesimin oluşturduğu sandık görevlileri kendi istekleri doğrultusunda sandık görevlisi olmak için başvuruda bulunarak belirlenen ücret üzerinden sandık başında seçmene yardımcı olmak amacıyla görev almaktadır..

24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan genel seçimi için sandıklar kurulmaya başlanacak. Her seçimde olduğu gibi yüzlerce insan sandıklarda görev alabilmek için başvuruda bulunacak. Sandık kurulu üyeleri en az 5 kişiden oluşur. 1 sandık kurulu başkanı ve 4 sandık kurulu üyeleri olarak belirlenir.Referandum seçiminin tarihi belli olmasının ardından seçimde görevlilerin alacağı ücretin açıklanmasıda bekleniyor..

Sandık başında görev almak isteyenlerin yapması gereken ise İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarına müracaat etmeniz yeterli olacaktır. .

ERKEN SEÇİMDE GÖREV ALACAK PERSONELLERE ÖDENECEK ÜCRET

ÜÇ GÜNE KADAR 306 TL

Görev alacak kişilere verilecek ücretlerde ise kurs verilen sandık kurulu başkanına 3, memura 2, siyasi parti üyelerine 1 adet gündelik ödenecek.

Buna göre; erken seçimde görev alacak sandık kurulu başkanı eğitim alırsa 306 lira (3 günlük), sandık görevlileri eğitim alırsa 186 lira (2 günlük) ücret ve bina sorumluları eğitim alırsa 306 lira (3 günlük) alacak..

GÜNDELİKLER


Yine Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'nın 15.02.2017 tarih ve 2017/106 sayılı kararı üzerine 16 Nisan'da yapılacak olan Anayasa değişikliği referandumunda görevlilere verilecek gündelikler şu şekilde belirlenmiştir:

Sandık kurullarına yapılacak ödemeler:

a) Eğitim verilen sandık kurulu başkanlarına 3 (üç),

b) Eğitim verilmeyen sandık kurulu başkanlarına 2 (iki),

c) Eğitim verilen ve siyasi partili olmayan sandık kurulu üyesine 2 (iki),

ç) Eğitim verilmeyen ve siyasi partili olmayan sandık kurulu üyesine 1 (bir),

d) Siyasi partili üyelere 1 (bir),  gündelik ödenir.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 03:48


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER