İŞKUR'dan gençlere hem kurs, hem maaş

İŞKUR, belirlediği mesleklerde uygulanacak işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş aralığındaki gençlere günlük 75 lira cep harçlığı veriyor. 9 aya kadar sürecek programlara katılacak gençler için bu rakam aylık bin 950 liraya ulaşabiliyor.

İŞKUR'dan gençlere hem kurs, hem maaş
banner90

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geleceğin meslekleri olarak görülen siber güvenlik, kodlama, bulut teknolojisi gibi mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılan gençlere cep harçlığı verdiklerini bildirdi.

Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlık olarak geleceği istihdamla şekillendirmeye, gençleri ve işverenleri teşviklerle desteklemeye devam ettiklerini belirtti.

Bu kapsamda, geleceğin meslekleri olarak görülen siber güvenlik, kodlama, bulut teknolojisi gibi mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılan gençlere cep harçlığı verdiklerini vurgulayan Selçuk, şu bilgileri paylaştı:"Dijital dönüşüme yönelik nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi maksadıyla bulut bilişim uzmanı, endüstriyel robot programcısı, endüstriyel tasarım mühendisi, mikroişlem tasarımcısı, veri tabanı analisti, mobil yazılım geliştirme uzmanı gibi mesleklerde işbaşı eğitim programları düzenliyoruz. İŞKUR, belirlediği mesleklerde uygulanacak işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş aralığındaki gençlere günlük 75 lira cep harçlığı veriyor. 9 aya kadar sürecek programlara katılacak gençler için bu rakam aylık bin 950 liraya ulaşabiliyor. Ayrıca, program süresince katılımcılar adına iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleri, İŞKUR tarafından karşılanarak, katılımcıların sağlık hizmetlerinden faydalanmaları sağlanacak. Projeden yararlanmak isteyen gençler, Çalışma ve İş Kurumu il müdürlüklerine veya Hizmet Merkezlerine başvurabilecek."
İşverenlere net asgari ücretin yüzde 50'si tutarında destek

Selçuk, genç işsizliğiyle mücadele kapsamında hayata geçirdikleri "İşe İlk Adım Projesi" ile de üniversite mezunlarına mesleki deneyim kazandırıp onların istihdam edilmelerini sağladıklarını belirterek, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan '100 Günlük Eylem Planı' kapsamında hayata geçirilen 'İşe İlk Adım Projesi' kapsamında üniversite mezunu 18-29 yaş aralığındaki gençlerimiz 6 aya kadar olan işbaşı eğitim programına alınarak, mesleki deneyim kazanmalarını sağlıyoruz." ifadelerini kullandı.

İşbaşı eğitim programı sonrasında istihdamları devam eden gençler için işverenlere 6 aya kadar net asgari ücretin yüzde 50'si tutarında destek sağlayacaklarını anımsatan Selçuk, şunları kaydetti:


"Bu süreden sonra işveren tarafından kişinin 12 ay daha istihdam edileceğine dair taahhüt verilmesi halinde net asgari ücretin yüzde 25'i tutarında ücret desteği bir yıl boyunca karşılanmaya devam edecek. Böylece, üniversite mezunu gençlerin 6 aya kadar sürecek işbaşı eğitim programından sonra en az bir buçuk yıl daha istihdamda kalmalarını sağlamış olacağız." AA

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2019, 22:12


YORUM EKLE
YORUMLAR
Dürüst
Dürüst - 3 yıl Önce

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar atasözümüzü ,Doğru çalışan memuru kovarlar olarak düzeltiyorum.15 yıldır çalışanın ezildiği yatanın aman dokunmayın başımızı ağrıtmasın arkasında dayısı var .ben uğraşamam felsefindeki yöneticilerle hak yerini bulmaz..

Türker akbulut
Türker akbulut - 3 yıl Önce

Bir haberi böylesine sulandirmanin hükumetı itibarsizlastirmanin manası varmı öyle kolaymı memuru kapının önüne koy öyle değil hükümet memurları n hem maaşlarını hem özlük lerin ha bire düzenlemedimi kamuya her yıl 120 bin gibi rekor sayıda memur almadım ı ne yani sözlemeli memur ilk defa burdan duyuyorum Olay öyle değil sözleşmeli ceo ve idareciler yapıp daha aktif hale getirmek istiyor kamu dairelerinin yeniden revize edip israfın önüne geçiyor başka hükumetler gibi popülizm yapıp türkiye'yi imf belasına muhtacmi etti hayır e ne yani bende memurum nerde bursa cekirgede saglik memuruyum oyum tabiki liderim erdogana memurlar devletin temsilcileridur sağlıkta görmediniz mi dojtorlarin ve saglikci ya şiddete cezaları sizler neden hükümeti bu şekilde elestirirsiniz lütfen doğrulara bakalım turker akbulut bursada saglk ci

oh olsunnn
oh olsunnn - 3 yıl Önce

yapsın bıktık şımarık memurlardan hemşirelerden......havalarından geçilmiyor...şimdi görelm bakalım reis haklı

İsimsiz
İsimsiz - 3 yıl Önce

Koydular beni hastaneye

Dikkat
Dikkat - 3 yıl Önce

Haberin sonunda arşiv haberi diyor siteyi dikkate almayın provakasyon yapıyor

Att
Att - 3 yıl Önce

Yemleme denir buna

SIRADAKİ HABER