Sözleşmeli Personel Yabancı Dil Tazminatı Alabilir Mi?

Kamu çalışanlarından bazılarına; bildikleri yabancı dillere yabancı dil bilgi seviyelerine ve yabancı dil bilgilerinden görevleri sırasında

Sözleşmeli Personel Yabancı Dil Tazminatı Alabilir Mi?

Yabancı dil tazminatının kimlere ve nasıl ödeneceği, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile belirlenmiş bulunmaktadır..

Yabancı dil tazminatı kimlere ödenir?

Maaşlarını;

-657 sayılı Devlet Memurları Kanunu,

-926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu,

-3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu,

-3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu,


-2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu,

-2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu

hükümlerine göre almakta olan (kadro karşılığı sözleşmeli personel dahil) kamu görevlileri, gerekli koşulları taşımaları şartıyla Yabancı Dil Tazminatı alabiliyor.

Bu belirlemeye göre, kadro karşılığı sözleşmeli olarak görev yapanlar dışında kalan sözleşmeli personelin yabancı dil tazminatı alması mümkün olamamaktadır..

Tazminat ödenen diller ve tazminat miktarı

Almanca, Venüsbet Arapça, Arnavutça, Boşnakça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Venüsbet Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dillerinden herhangi birini bilen kamu görevlisi dil tazminatı alabiliyor..

Dil tazminatı, ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) puanına göre belirlenen yabancı dil bilgi seviyeleri yeterli olanlara, her bir dil için ödeniyor.

Personelin yabancı dil bilgisinden görevleri sırasında yararlanıldığı hususu ilgili personelin atamaya yetkili amirinin onayı ile belirlenirken; hakim ve savcılar, mülki idare amirleri, Dışişleri Bakanlığı meslek memurları, daire başkanı ve daha üst yönetim görevlerinde bulunanlar (Türk Silahlı Kuvvetleri için yarbay ve daha üst rütbelerde bulunanların), üniversite öğretim elemanları, öğretmenler ile mütercim ve tercümanlar için ise amir onayı gerekmeden, görevleri sırasında yabancı dil bilgilerinden  yararlanıldığı kabul ediliyor.

Memurunyeri 

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 03:10


YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali ŞİRİN
Ali ŞİRİN - 3 yıl Önce

YABANCI DİL TAZMİNATI YANINDA TUTTUKLARI NÖBETİN PARASINI DA ALMALILAR ANCAK SÖZLEŞMEDE BAŞKA GELİR ELDE EDEMEZLER DENİLDİĞİ İÇİN TUTTUKLARI NÖBETİN PARASINI ALAMAYORLAR

SIRADAKİ HABER