Liposuction sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

Liposuction esas olarak derin ve yüzeysel yağ birikimlerini düzeltmek ve vücut kontürünü yeniden düzenlemek için kullanılan, güvenli ve etkili bir cerrahi işlemdir. Fakat sonrasında bazı hususlar konusunda dikkatli olmak gerekir. Bu yazımızda liposuction sonrasında dikkat etmeniz gerekenlere açıklık getirdik.

Liposuction sonrasında dikkat edilmesi gerekenler
banner90

Ayrıca bariatrik cerrahi sonrası vücut şekillendirme gibi diğer prosedürlerin estetik sonucunu arttırmak için tamamlayıcı bir teknik olarak da kullanılmaktadır. Liposuction sonrası komplikasyon gelişme oranı düşüktür ve majör komplikasyonlar genellikle belirlenen tekniğin uygun olmaması ve ameliyat öncesi/ sonrası sürecin iyi yönetilememesi ile ilişkilidir. Gerek liposuction öncesi komplikasyon gelişmesini önlemek ve hedeflenen sonucun alınabilmesi, gerekse oluşan komplikasyonların uygun şekilde yönetilebilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur.

İlk olarak Liposuction’dan önce dengeli bir diyet benimsemek kaslar, sinirler, kan hücreleri, kemikler, bağışıklık, hidrasyon ve elektrolit dengesi (sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum) açısından çok önemlidir. Bu süreçte vücudunuzu ameliyatın getireceği stres durumuna hazırlamak gerekir. Stres, vücudun belirli vitamin ve minerallere olan ihtiyacını arttırabilir, bağışıklık sistemini baskılayabilir, yorgunluğa neden olabilir ve iyileşme sürecini geciktirebilir. O nedenle bu süreçte diyetinizin özellikle bazı besin maddeleri açısından zengin olmasına özen gösteriniz:

• Demir, kırmızı kan hücrelerinin üretimi, büyüme, yorgunluğun önlenmesi, demir eksikliği anemisi ve iyi bir cilt tonu için gereklidir. C vitamini demir emilimini arttırır, özellikle günde 3 fincandan fazla ve ana öğün vakitlerine yakın saatlerde tüketilen kahve veya çay demir emilimini engeller.
• C vitamini ayrıca kılcal damar kan dolaşımını düzenlerken, iyileşme hızını da artırır ve antioksidan özellik gösterdiği için toksinleri ortadan kaldırmak için de yardımcı olur. C vitamini bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır, vücudu alerjilerin etkilerine karşı korur. Kollajen oluşumu ve onarımı için gereklidir ve damarlarda kan pıhtılarının görülme sıklığını azaltır.
• Çinko iç ve dış yaraların iyileşme süresini hızlandırır, dokuların büyümesini ve onarılmasını destekler. Ayrıca yağ yakımı sürecinde destekleyici özellik gösterir.
• B grubu vitaminler hem anksiyetenin önlenmesi ve tedavisi için önemliyken, hem de dolaşımda sistemini iyileştirir ve vücutta su tutulmasını azaltır. Ek olarak oku tamirini destekleyici özellik gösterir.
• Genel olarak dengeli besin grupları ile sağlanan iyi beslenme, ameliyat hazırlığınızın önemli bir parçasıdır. Yağsız süt ve süt ürünleri, meyveler, tam tane tahıllar, yumurta, yağsız et/tavuk/balık ve sebzeler ile hazırlanan öğünler tercih etmeniz vücudunuzu ameliyat sürecine hazırlar.

İkinci olarak hastalar genellikle Sultanbet liposuction geçirdikten sonra ihtiyaç duyulan özel bir diyetin olup olmadığını sormaktadır. Liposuction vücudunuzu estetik açıdan önemli ölçüde geliştirmesine rağmen, mucize veya tamamen kalıcı bir yöntem değildir. Sağlıksız beslenme alışkanlıklarına dönüldüğü takdirde liposuction sonrası yeniden kilo alınabileceği unutulmamalıdır. Temel olarak, sağlıklı ve dengeli bir beslenme, sağlıksız beslenme alışkanlıklarıyla ortaya çıkan kilo alımını engelleyecektir. Hem ameliyat sonrası iyileşmeyi teşvik etmek, hem de liposuction ile elde ettiğiniz yeni görünümü potansiyel olarak tehlikeye atabilecek aşırı yağ kazanımını önlemek için seçebileceğiniz yiyeceklerin ve kaçınmanız gerekenlerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Tedavi sürecinde bunları tercih edebilirsiniz
• Sıvı alımı iyileşme sürecinde önemli olduğu için bol su, şekersiz doğal meyve suları ve bitkisel çaylar içebilirsiniz.
• Taze sebzeler
• Meyveler


• Omega-3 yağ asidi kaynağı balıklar, ceviz vb.
• Kuruyemişler ve kurubaklagiller
• Tam tane tahıllar
• Az yağlı, doğal protein kaynağı et/tavuk veya süt ve süt ürünleri

Bunları kesinlikle yapmayın!
• Genellikle hayvansal protein kaynağı et, tavuk, yumurta, süt ve süt ürünlerinin içeriğinde bulunan doymuş yağları bu dönemde daha az tüketiniz. Az yağlı et/tavuk veya yağı azaltılmış süt ve süt ürünleri veya kurubaklagiller, tam tahıllar yeterli protein alımını sağlamak için doğru tercihlerdir.
• Postoperatif iyileşme sırasında tuzlu yiyecekler önerilmez. Yüksek düzeyde sodyum, vücudunuzdaki inflamasyonu artırabilir, ödem şikayetini artırabilir ve iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Liposuction ameliyatını takiben en az 2 ila 4 ay tuz tüketmemeli veya kısıtlamalısınız. Tuz kullanmak yerine, soğan, sarımsak, tarçın, kuru fesleğen, kekik ve maydanoz gibi tat vericiler ve baharatları yemek planınıza dahil etmeyi deneyin.
• Liposuction sonrası şekerli yiyeceklerin tüketimini sınırlandırmalısınız. Bu ameliyatı takiben şekerli yiyecekleri tüketmek kilo alımına neden olabilir.
• Alkollü içecekler herhangi bir tedavi sonrası ilaçla olumsuz etkileşime girebilir ve dehidrasyona neden olabilir. İşlemden en az 2 hafta önce Showbahis alkolden kaçınmalı, takip eden süreçte de doktorunuzun veya diyetisyeninizin önerilerini dikkate almalısınız.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 02:00


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER