3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası

3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası

3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası
05 Eylül 2017 Salı 12:45

Sağlık; bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. Sağlıklı bireyden söz edebilmek için bu önemli üç bileşenin bir insanda buluşması gerekir. Bir ülkenin de sosyal ve ekonomik yönden beklenen uygarlık seviyesine ulaşabilmesi ancak bedensel ve zihinsel yönden güçlü, sağlıklı ve yetenekli bireylerin varlığına bağlıdır.

Halk Sağlığı Haftasında kurum olarak amacımız, vatandaşlarımızın sağlığını hastalanmadan önce koruyabilmek, basit tedbirler ve önlemlerle doktora, ilaca gereksinim duymadan sağlık sorunlarını atlatabilmesini sağlamaktır. HEMŞİRE FORMASI ONLİNE SATIŞ

Bu sebeple vatandaşlarımızın kendi sağlıkları ile ilgili gerekli bilinci oluşturmak ve sağlıklı hayat tarzını teşvik ediyoruz.   Çünkü biliyoruz ki,  risk faktörlerinin azaltılması, erken tanı ve zamanında tedavi ile binlerce insanımızın hayatının kurtarılması ve büyük acıların önüne geçilmesi mümkündür.

Halk Sağlığı Müdürlüğümüz 1. Basamak Sağlık Hizmetleri ile halk sağlığını koruma adına Merkezde 72, İlçelerde 47, toplamda 119 Aile Hekimimiz  ile İlimizde en ücra köylere kadar sağlık hizmeti sunan, hastalarımızın hastaneye gitmesine gerek kalmadan en yakın Aile Sağlığı Merkezinde tahlillerini yaptırmasını sağlayan, tedavi hizmetleri yanında koruyucu hekimlik uygulamaları ile halkımızın sağlık seviyesini en üst düzeyde tutmaya çalışan, bunun için il genelinde tüm aşılamalar, bebek ve çocuklar ile gebelerimizin taramaları, kanser taramaları gibi hizmetler sunan bir kuruluştur.

Çalışan sağlığı çalışmaları kapsamında Merkez TSM bünyesinde Ortak Sağlık ve Güvenlik birimimizde İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Hizmetleri sunulmaktadır.

 Yenidoğan işitme taramaları, fenilketonüri hastalığı, konjenital hipotroidi ve biotinidaz eksikliği, yeni doğan bebeklerimizin gelişimsel kalça displazisi (doğuştan kalça çıkıklığı) açısından değerlendirilmesi için kalça USG’lerin çekilmesinin sağlanması takibimiz kapsamındadır. Bu kapsamda, ev ziyaretleri, eğitimler yapılmakta ve danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele kapsamında İlimizde tüm kapalı mekanlarda  tütün denetimi yapılmakta, ihlal tespit edilen işyerlerine cezai müeyyide uygulamak üzere tutanak tutulmaktadır. Alkollü olarak 2. kez yakalanan  sürücülere ise SÜDGE (Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi) eğitimi verilmektedir. Yine Uçucu Madde ihtiva eden ürünleri satan  işyerlerinin  satış ile ilgili denetimlerini yapmaktayız.

Müdürlüğümüze bağlı olarak hizmet veren KETEM’de (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi)  serviks  kanseri, meme kanseri, kolorektal kanseri yönünden ücretsiz olarak tarama yapılmaktadır. Kanserin tüm ölüm nedenleri içinde ilk sıralarda olması sebebiyle vatandaş, sağlık personeli ve öğrenci eğitimleri verilmekte olup;  kanserden korunma, istatistik, epidemiyolojik çalışmaları yönlendirebilmek açısından ‘’Aktif Kanser Kayıtçılığı’’ kapsamında, tüm kanser hastaları takip ve kayıt altına alınmaya başlanmıştır.

Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında İlimizde Merkez TSM’ de (Toplum Sağlığı Merkezi) diyetisyenimiz her gün poliklinik yapmaktadır. Çağımızın hastalığı olarak görülen obezite, diyabet ve metabolik hastalıklarla etkin mücadele adına  halk, öğrenci, öğretmen, sağlık personeline eğitimler verilmektedir.    

İl genelinde su kaynakları ve depoları ile ilgili  denetim ve tahliller yapılmakta, yapılan izlemlerle ilgili mahalli birimlere bilgi akışı sağlanmaktadır. Ayrıca Verem Savaş Birimi’nde tüberküloz taramaları ve ilaç takipleri yapılmaktadır.

Bir hastalığı önlemek, hastalık oluştuktan sonra onu tedavi etmekten daha iyidir. Aşılar, bulaşıcı hastalıkları önlerler ve hayat kurtarırlar. İlimizde 2017 yılı ilk 6 ayında  aşılamada % 100’lik başarıya ulaşılmıştır.

Bireyin sağlığını koruyucu, geliştirici ve bozulan sağlığını iyileştirici şekilde temel sağlık bilgilerini ve hizmetlerini edinebilme, yorumlayabilme ve anlayabilme olarak tanımlanan sağlık okur yazarlığı hakkında kapasitesi arttırıcı çalışmalar yapmaktayız.

2001 yılından beri Bakanlığımız öncülüğünde kutlanmakta olan Halk Sağlığı Haftası(3 -9 Eylül) için İlimizde çeşitli etkinlikler düzenlenecektir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.