Gençler! Kimseden şikayetçi olmayın!

İstanbul'dan Kayseri İl Müftülüğünün misafir olan Mahmut Toptaş Hoca Uluslararası Şehit Ömer Halisdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi konferanssalonunda

Gençler! Kimseden şikayetçi olmayın!
08 Ocak 2018 Pazartesi 03:10

Programa, Mahmut Toptaş ile birlikte, İl Müftü Yardımcısı Atıf Akşit, okulun idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Toptaş Hoca, Kur’an-ı Kerim’den hitap örneklerini vererek insanlara karşı hep olumlu yönleriyle yaklaşmanın önemine parmak basarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Allah Teâlâ, Kur’an-ı Kerim’de insanlara hitap ederken dört Elif miktarınca ‘Ey İnsanlar!’, ‘Ey Âdemin çocukları!’ der. Yahudi ve Hıristiyanlara hitap ederken, yine 4 Elif miktarı ‘Ey Kitabın dilinden anlayanlar!’ şeklinde ve özellikle Yahudilere hitap ederken de yine 4 Elif miktarı ‘Ey İsrail’in çocukları’ der. Yani Kur’an, insanlara hitap ederken onların hep iyi taraflarını ele alır.”

“YERYÜZÜNDE SAĞLAM OLAN TEK TERAZİ, ALLAH TEÂLÂ’NIN TERAZİSİDİR.”

Dünya üzerinde Yüce Allah’ın koyduğu ölçüler çerçevesince hareket etmemenin ne tür zararları doğuracağına değinen Toptaş Hoca, konuşmasına şöyle devam etti:

“Yeryüzünde sağlam olan tek terazi, Allah Teâlâ’nın terazisidir. Her şeyimizin Kur’an-ı Kerim’de ölçüsü vardır. Adımlarımızın, ses tonumuzun ölçüsü vardır. Ses kirliliğiyle ilgili ayet indirmiştir Rabbimiz. Hucûrat Sûresi’nde seslerimizi yükseltmememiz gerektiği söylenmektedir. Seslerimizi insanlara duyururken, tavırlarımızda da ölçülü olmamız gerekmektedir. Gücümüze, konumumuza güvenip de haddimizi aşmamalıyız. Böyle yaparsak Rabbimizin emirlerine karşı gelmiş oluruz.”

 

Allah Teâlâ’nın insanların faydasına sunduğu güzelliklerin değil de insanların kendi kafalarına göre oluşturduğu doğruların yürürlük kazandırılmaya çalışılmasının insanlar üzerinde ne kadar derin yaralar açtığını belirten Toptaş Hoca, bu konuyla ilgili olarak konuşmasında şu sözlerine yer verdi:

“Rabbimizin koyduğu kurallar, O’nun terazisine vurularak hayata sunulmazsa herkesin kendisine göre bir doğrusu ortaya çıkar. Uluslararası münasebetlerde de bu, böyledir. Yüzlerce devlet bir şeye ‘doğru’ der de gücü elinde tutan bir iki devlet ‘öyle değil de böyledir’ dediğinde, bu bir iki devletin sözü, diğer yüzlercesinin sözünün üstünde olabiliyor. İşte burada anlıyoruz ki, Rabbimizin koyduğu kurallar önemsenmiyor ve öncelenmiyor hiçbir zaman. 

Dünya üzerinde,bileği güçlü olanın dediği olmaktadır. Böyle olunca da dünyanın her tarafında sömürü olur, zulüm olur, işkence olur. Bizler diyoruz ki, yeri de gökleri de yaratan Allah Teâlâ’dır. O, yeryüzündeki her bir şeyin sınırını belirlemiştir. Her şeyin hem mülkiyeti hem de otoritesi O’na aittir. O, yeryüzünde insanların, insana karşı, tabiata karşı, hayvanata karşı, Yaratana karşı olan görevlerinin sınırlarını belirlemiştir. O’nun belirlediği şekilde hareket edersek doğruluktan sapmamış ve zulüm yapmamış oluruz. Bütün insanlığın menfaatine olan terazi, Allah Teâlâ’nın gönderdiği terazi olan Kur’an-ı Kerim ve O’nun nasıl uygulanıp yaşanacağını bizlere hayatıyla gösteren sevgili Peygamberimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) sünnet-i seniyyesidir.”

“BAŞINIZA GELENLER HEP BİR YANKIDAN İBARETTİR.”

Toptaş Hoca, son olarak Peygamber Efendimizin bir hadisini hem hatırlatıp hem de öğrencilere ezberleterek öneminin üzerinde durdu ve sonrasında sözlerini şu cümleleriyle tamamladı:

“Mü’min, mü’minin aynasıdır, buyurmaktadır Peygamberimiz. Bu sohbetimizden sonra, bir aynanın karşısına geçin. Aynadaki kişiye bakın. Gülerseniz eğer o da size güler. Aynadakine ‘ne var ne yok’ derseniz o da size aynısını der. Aynadakine doğru giderseniz o da size doğru gelir. Aynadakine sırtınızı dönerseniz o da size sırtını döner. Hayatta hiç kimseden şikâyetçi olmayın. Ne öğretmeninizden ne de arkadaşlarınızdan şikâyetçi olun. Selam verdiğinizde almayan arkadaşınıza kızmayın. Siz daha önce onun selamını almadığınız için o da şimdi sizinkini almamıştır.

Başınıza gelenler hep bir yankıdan ibarettir. Sevgili Peygamberimizin en çok sıkıntı yaşadığı yerlerden birisi Taif’tir. Orada, ‘Ya Rabbi! Kuvvetimin zayıflığını, çaremin azlığını, insanların beni hafife almalarını sana şikâyet ediyorum’ diyerek dua etmiştir. Yani kendisini şikâyet etmiştir Peygamberimiz. Sizler de annenizden, babanızdan, komşunuzdan şikâyet etmeyin; dönün ve hep kendinize bakın, sorun ve sıkıntıyı kendinizde arayın. Siz iyi olursanız muhataplarınız da iyi olur, siz kötü olursanız karşınızdakiler de kötü olurlar.”

 


Etiketler; #
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.