ALMANYA’DA OTURUM İZNİ ALABİLMENİZ İÇİN İZLEMENİZ GEREKEN YOL

  ALMANYA’DA OTURUM İZNİ ALABİLMENİZ İÇİN İZLEMENİZ GEREKEN YOL

  ALMANYA’DA OTURUM İZNİ ALABİLMENİZ İÇİN İZLEMENİZ GEREKEN YOL
banner90


  ALMANYA’DA OTURUM İZNİ ALABİLMENİZ İÇİN İZLEMENİZ GEREKEN YOL

  Almanya çoğu insanın taşınmak için öncelikli olarak tercih ettiği ülkeler arasında gelmektedir. Almanya farklı Ünsanlar ve farklı kültürler ile dolu bir ülkedir. Eğer Almanya’da yaşıyorsanız çok fazla sınırsız fırsat bulunmaktadır önünüzde. Her anınızı doyasıya yaşayacağınız güzel bir ülkedir Almanya. Yerleşene kadar tabi ki biraz zorluk çekebilirsiniz. Ama tabi ki bunlar da atlatılmayacak engeller olmayacaktır. Almanya kırmızı bant kabusu ile anılmaktadır. Yani bu yasal olarak sıkı kurallar içerdiğini anlatmaktadır. Bu yüzden kalabilmek için yoğun işlemlerden ve aşamalardan geçeceğinizi baştan belirtmek isteriz.

  Eğer Almanya’da sadece gezmek için bulunmak istiyorsanız bunun için oturum izni almanıza gerek kalmayacaktır. Almanya için turist vizeleri bulunmaktadır. Bu vizeler kişilerin 90 gün boyunca Almanya’da kalmalarına izin verir. Eğer 90 günden fazla Almanya’da kalacaksanız mutlaka oturum izni almanız gerekmektedir. Vatandaşlık hakkı için detaylı bilgilere sahip olmak istiyorsanız https://vatandaslik.com.tr adresinden faydalanabilirsiniz. Aksi durumda burada ikamet edemezsiniz. Bu 90 günlük süre içerisinde isterseniz çeşitli eğitimlerden faydalanabilirsiniz ve başka faaliyetleri de gerçekleştirebilirsiniz.

  Almanya için oturma izinleri de çeşitlilik göstermektedir.

  Geçici olarak ikamet izinleri adından da anlaşılacağı gibi kısa süreli ziyaretler içindir. Bu tür bir ikamet izni alan kişi en fazla bir yıl kadar Almanya’da kalabilir. Aksi bir durumda eğer şartları yerine getirirseniz bu durumu uzatma şansına da sahip olabilirsiniz. Genellikle alınan ilk izin türü geçici ikamet izinleridir.

  İstihdam amaçlı oturum izni ise kişilerin Almanya’da ikamet izni ile çalışmalarına izin veren bir durumdur. Almanca konusunda yeterliliği bulunan kişilerin iş pozisyonları diğer Alman vatandaşları ve işçiler tarafından doldurulamayacağının ispatlanması gerekmektedir. Ayrıca Federal İstihdam Bürosu tarafından da onay almanız gerekecektir.

  Almanya eğitim almak isteyen kişiler için de çok sık gidilen yerlerden birisi olmaktadır. Eğer eğitim amaçlı olarak bu ülkeye gitmek istiyorsanız size geçici ikamet izni verilecektir. Kişilerin genellikle belirli bir programları bulunur ve bu programa göre izin alırlar. Fakat uzun süreli olan sözleşmelere takılamazlar. Kişiler işbaşı eğitimi pozisyonlarında da bulunabilirler. Eğer Almanya’da iş bulma nedenleri bulunuyor ise 18 ay daha uzatma haklarına sahiptirler.

  Evlilik nedeni ile de Almanya’ya gidebilirsiniz. Evleneceğiniz kişi bir Alman vatandaşı olabilir ya da Almanya’da ikamet ediyor olabilir. Bu şartlarda ülkede kalmanıza izin verilir fakat yine de bunun için ikamet alma zorunluluğunuz bulunmaktadır.

  Kalıcı oturma izni ise kişilerin dilediği kadar Almanya’da kalmalarını sağlayan bir izindir. Alacağınız bu izin sayesinde Almanya’da çalışabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz gibi ülke dışına giriş çıkış yapabilirsiniz.

  Almanya oturum izni alabilmeniz için başka bir ülkeden geçerli bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir. Sabıka kaydınız bulunmamalıdır. En az B1 seviyesinde Almanca konuşmanız gerekmektedir. Alman sağlık sigortasına sahip olmanız gerekmektedir. Çalışmak için yeterliliğiniz olduğunu gösteren bir sağlık durumunuz bulunmalıdır. Bunu da belgelemeniz gerekmektedir. Almanya’da çalışacaksanız eğer bir işveren ve ya şirket tarafından almış olduğunuz mektubu da başvuru için göstermektedir.

  Almanya’da yaşanılacak yerlerin başında Münih gelmektedir. Almanya gezilecek yerler konusunda kendinize bir liste oluşturabilir ve araştırarak da gezebilirsiniz. Münih iyi bir alt yapıya sahiptir ve bundan dolayı da yaşam standartları kişiler için uygundur.

  

   

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2018, 12:37


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER