Ramazan Ayı İlk Sahur Ne Zaman? Ramazan İlk İftar Hangi Gün? Haberleri

Ramazan Ayı -Ramazan ayının başlamasına iki aylık bir zaman dilimi var. Miladi yıla göre Kameri (Hicri) yılın 11 gün eksiden ya da bir başka deyişle

Ramazan Ayı İlk Sahur Ne Zaman? Ramazan İlk İftar Hangi Gün? Haberleri

Ramazan ayının geldiği ayın sultan olarak adlandırılmasının en önemli sebepleri diğer zamanlarda fırsat bulamadığımız bir çok şey için imkanların sağlanması anlamına da geliyor. Bunlardan bazıları akraba ziyaretleri, teravih namazı için tarihi camilerde bulunmak ve hatta yıl içerisinde belkide yaşam koşulları sebebiyle aynı sofrada çoğu kez aynı anda bulunamayan aile bireylerinin oruç açmak için aynı sofrada buluşmasına imkan sağlayan dini ibadetimizdir.


Dini ve manevi havası yüksek olan üç ayların ikincisi olan Şaban ayından sonra 11 ayın sultanı olan Ramazan ayı başlayacak ve manevi atmosfer tavan yapacaktır. Müslüman aleminin oruç ibadetini yerine getirdikleri Ramazan ayı yüz binlerce Müslüman tarafından sorgulanmaya başlandı. İşte Ramazan ayı başlangıç tarihi, ilk iftar, ilk teravih ve ilk sahur tarihleri. Ramazan ayına günler kaldı. Bir ay sürecek ve Müslümanların kendilerini yenileme ayı olan Ramazan ayı bu yıl mayıs ayı ortasında başlayacak. Yaz mevsiminin sıcak günlerinden daha serin günlerine doğru hicri takvim farkı nedeniyle bir kayma söz konusu olmaktadır. Yine de uzun sayılabilecek bir oruç tutma süresi ile oruç tutulacak. Oruç başlamadan önce teravih namazı başlar ve ramazanın son akşamı da teravih namazı kılınmaz. İlk gece sahura kalkılır ve 30 gece boyunca bu devam eder. İlk teravihin kılınacağı, ilk sahura kalkılacak sahur ve orucun açılacağı ilk iftar akşamının tarih ve saatleri merak edilmektedir. Her sağlığı elveren müslüman'ın yerine getirmesi farz olan oruç ibadeti yılda 1 ay yerine getirilir. Müslümanlığın beş şartından biri olan oruç gün ağarmaya başladığı andan, akşam ezanının okunduğu güneş batışına kadar, hiç bir şey yememek, İçmemek, her türlü kötülükten sakınmak ile yerine getirilen ibadettir. İslam dininin kutsal kitabı olan ve bütün insanlığa rahmet olarak gönderilen Kur’an-ı Kerim’in indiği ay Ramazan ayıdır.Kur’an’da bin aydan daha hayırlı olduğu buyrulan “Kadir Gecesi” yine Ramazan ayı içerisindedir. Sağlığı elveren her Müslümana farz olan ibadetler arasında yer alan oruç ibadetinin yerine getirildiği ay olan ramazan her yıl 11 gün geriye doğru sayıyor. Mübarek ramazan ayı 2018 yılında 11 gün daha erken başlayacak. 2018 Dini takvimine göre bu yıl üç aylar 19 Mart 2018 tarihinde başlayacak. 

Ramazan ayı ise 16 Mayıs 2018 tarihinde başlayacak. İlk teravih namazı da 15 Mayıs akşamı kılınacaktır. Üç gün sürecek Ramazan Bayramı'nın ilk günü 15 Haziran Cuma gününe denk gelecek.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2018, 10:09


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER