Türkiye'de Dünyada olmayan 6 element... .

Türkiye'de Dünyada olmayan 6 element... .

Türkiye'de Dünyada olmayan 6 element... .

Aydın'ın Didim ilçesinde Rumi Çatıkkaş adlı vatandaş, geçen eylül ayında bulduğu 5 gök taşını incelenmesi için Kahramanmaraş Üniversitesi Sütçü İmam Üniversitesi Üniversite- sanayi- kamu işbirliği geliştirme, uygulama ve araştırma merkezi (üskim) laboratuvarı'na gönderdi.

Yapılan incelemede, taşların içinde 26 element tespit edilirken, 26 elementin 20'si dünyada var olan, 6'sı ise dünyada olmayan elementler olduğu raporlandı.


Didim'in Fevzipaşa Mahallesi, Sahte Cennet mevkiinde restoran işleten Rumi Çatıkkaş, geçen yıl Eylül ayında sahilde gezerken yerde parlayan taşı gördü.

Çatıkkaş, bölgeyi tarayarak farklı boyutlarda 5 taş topladı. 875 gram ile 9 kilogram ağırlığındaki taşlarla ilgili Kahramanmaraş Üniversitesi Sütçü İmam Üniversitesi Üriversite- Sanayi- Kamu İşbirliği Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSKİM) Laboratuvarı'nda inceleme yaptırdı.

Fizik ve yüksek kimya mühendisleri tarafından yapılan incelemede, taşların içinde 26 element tespit edildi. Bu 26 elementin 20'si dünyada var olan, 6'sı ise dünyada olmayan elementler olduğu belirlenerek raporlandı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 01:34


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER