Hepatit B araştırması korkunç gerçeği gözler önüne serdi

Viral Hepatitle Savaşım Derneği ve Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği'nin hazırladığı veriler korkunç bir gerçeği gözler önüne serdi. Türkiye’de erişkin yaş grubundaki Hepatit B hastalarının yalnızca yüzde 12’sinin hastalığından haberdar olduğu ortaya çıktı.

Hepatit B araştırması korkunç gerçeği gözler önüne serdi
banner90

Viral Hepatitle Savaşım Derneği ve Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği’nin Sağlık Bakanlığı işbirliği ile hazırladığı “2018-2023 Viral Hepatit Önleme ve Kontrol Programı”nın verileri, Türkiye’de erişkin yaş grubundaki 2 milyondan fazla Hepatit B hastasının yalnızca yüzde 12’sinin hastalığından haberdar olduğunu ortaya çıkardı. Bahsegel 1.8 milyon Hepatit B’linin Bahsegel ise hastalığından habersiz olduğu belirlendi.KARACİĞER KANSERİNİN NEDENLERİNDEN BİRİ

Gazete Habertürk'ün haberine göre Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Ramazan İdilman, Türkiye’deki karaciğer sirozunun ve karaciğer kanserinin nedeninin yüzde 60 oranında viral hepatit olduğunu belirtti.

İdilman, Türkiye’de 18 yaş üzerinde 2 milyondan fazla Hepatit B hastası, 250-300 bin civarında da Hepatit C hastası olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2018, 13:05


YORUM EKLE
YORUMLAR
GAZİKENTLİ
GAZİKENTLİ - 4 yıl Önce

Hepatit B OLAN BİRİ SAĞLIKTA VEYA 112 DE GÖREV YAPABİLİRMİ CEVABINI ARIYORUM... YARDIMCI OLURMUSUNUZ....

Doktor
Doktor @GAZİKENTLİ - 3 yıl Önce

Yapabilir tabiki

SIRADAKİ HABER