İGLOO NEDİR?

İGLOO NEDİR?

İGLOO NEDİR?
banner90

Kuzey Kutup bölgesinde yaşayan Eskimoların yaşadığı kar kulübeleri yada kar evlerine “igloo” adı verilir. Bu evlere kutup evi de denebilir.Eskimoların buzdan evleri, minicik olur, ici sicaktir, dişarda her ne kadar buz varsa da. Beyazdir, kir gosterebilir. Küçüktür, toplaması kolaydır. Kapısı yer seviyesinden asagiya kazilarak yapilir. alltan egilerek girilir.

Eskimoların EvleriSertlesmiş karın bloklar halinde kesilip kubbe benzeri bir geometride birleştirilmesiyle olusturulan kapalı alan. Bu yapının dışarıdaki sıcaklık Holiganbet ne olursa olsun ic sıcaklığı arti dört derecede kalır. Dört derecenin soğuk olduğunu düşünenler için bir not, eskimoların yaşadığı cevrede disarisinin sicakligi uzun kis boyunca eksi yirminin ustune pek cikmaz sik sikda eksi otuz ve kirklari gorur.

Kuzey Kutbu Tundra Kuşağında yaşayan Laponlar, Betist Samoyetler, Tunguzlar ve Eskimolar yazın ren geyiği derisinden yaptıkları çadırlarda yaşarlar.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2019, 22:06


YORUM EKLE
YORUMLAR
ziyaretçi
ziyaretçi - 3 yıl Önce

kapisi yer seviyesinden asagiya kazilarak yapilir. alltan egilerek girilir.

ziyaretçi
ziyaretçi - 3 yıl Önce

sertlesmis karin bloklar halinde kesilip kubbe benzeri bir geometride birlestirilmesiyle olusturulan kapali alan. isin puf noktasi bu yapinin disaridaki sicaklik ne olursa olsun ic sicakliginin arti dort derecede kalmasidir. dort derecenin soguk oldugunu dusunenler icin bir not, eskimolarin yasadigi cevrede disarisinin sicakligi uzun kis boyunca eksi yirminin ustune pek cikmaz sik sikda eksi otuz ve kirklari gorur.

ziyaretçi
ziyaretçi - 3 yıl Önce

çok soğuk koşullarda insanların kolaylıkla yaşamlarını devam ettirmesini sağlayan buzdan/kardan yapılmış eskimo evleri. dış hava sıcaklığının -40 (c) derece'ye kadar çıkabildiği yerlerde bile igloların sıcaklıkları +16 (c) dereceyi bulabiliyor. igloların ısınmasını sağlayan tek kaynak ise insan. içerisinde insan bulunduğu sürece kendi vücut ısısı yavaşça iglonun içini de ısıtıyor. fakat iç sıcaklığın +16 gibi dış sıcaklığa göre oldukça yüksek bir sıcaklığa ulaşabilmesinin asıl nedeni ise şu: iç ortam sıcaklığı arttıkça iglonun iç kısmındaki kar yüzey eriyor ve çok ince bir su katmanı oluşuyor iglonun iç duvarlarında. bu ince su katmanı çok kuvvetli bir yalıtım sağlıyor ve dış ortam ile ısı alışverişini minimuma indiriyor. kısacası şu an evlerde kullanılan yalıtımlı pencerelerin de aralarında hava bulunması ile aynı mantıkta çalışan bir sisteme sahip iglolar.

ziyaretçi
ziyaretçi - 3 yıl Önce

eskimoların kar kalıplarını üst üste koyarak yaptıkları ev.

SIRADAKİ HABER