81 İl İl İlk Teravih Namazı Vakitleri - Teravih Namazı Nasıl Kılınır? Teravih Namazı Kaç Rekattır?

Teravih Namazı - Teravih Arapça tervîha kelimesinin çoğulu olup 'rahatlatmak dinlendirmek' gibi anlamlara gelir. Teravih Namazı sünnet bir namaz

81 İl İl İlk Teravih Namazı Vakitleri - Teravih Namazı Nasıl Kılınır? Teravih Namazı Kaç Rekattır?
banner90

Ramazan Ayının Müslümanlar açısından en önemli ibadet şekillerinden birisi de teravih namazıdır. Ramazan Ayının başlangıcından itibaren son gününe kadar her akşam yatsı namazını müteakip kılınan namazın fıkhi hükmü gayri müekkede sünnettir. Yani Hz Muhammed (SAV) in sürekli olarak yaptığı sünnetlerden değildir. Ancak islam aleminde teravih namazı Ramazan ayı olmazsa olmazlarındandır. Ramazan Ayının erdemine vakıf olmak sevaplarından daha fazla yararlanabilmek adına önemli bir ibadet türüdür. Yılda 1 ay olduğu için zaman zaman nasıl kılındığı ve kaç rekat olduğu ile ilgili bilgi tazelenmesine ihtiyaç duyulmaktadır..

Teravih namazı sünnet-i müekkede olarak Peygamber Efendimizin (S.a.v.) devamlı yaptığı bir namazdır. Teravih Namazı 20 rekattır ve her iki rekatta bir selam verilerek kılınabileceği gibi 4 rekatta bir selam verilerek de kılınabilir. Hz. Peygamber, teravih namazını birkaç gece dışında sürekli olarak tek başına kılmış ve arkadaşlarını "Kim ramazan namazını (teravih) inanarak ve sevabını Allah'tan bekleyerek kılarsa onun geçmiş günahtan bağışlanır" diyerek bu namaza teşvik etmiştir (Buharı, "Salâtü't-terâvîh", 1; Müslim, "Salâtü'l-müsâfîrîn", 174)...

2018 yılı ilk teravih namazı 15 Mayıs 2018 tarihinde kılınacaktır. 

TERAVİH, İFTAR VE SAHUR VAKİTLERİ..

TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Teravih namazı kılınışı (Dört Rekatta Bir Selam Verilerek Teravihin Cemaatle Kılınışı)

- Yatsı namazının farzı ve son sünneti kılındıktan sonra teravih namazına başlanır.


- Namaz kıldıracak imam: "Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, bana uyanlara imam oldum" diye niyet ederek Neyine iftitah tekbirini alıp ellerini bağlar.

- İmam'ın arkasında Neyine kılan cemaat da "Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, uydum imama" diyerek niyet eder ve imamın tekbirinden sonra "Allahü Ekber" diyerek tekbir alır ve ellerini bağlar.

- Bundan sonra imam ve cemaat gizlice "Sübhâneke"yi okur. Sübhaneke'nin okunması bitince, (Cemaat ayakta başka bir şey okumaz) imam gizlice Eûzü-Besmele, açıktan Fatiha ve bir sûre okur. Cemaatle birlikte rükû ve secdeleri yaptıktan sonra ikinci rekata kalkılır.

- Burada imam gizlice Besmele'yi, açıktan fatiha ve bir sûre okuyup rükû ve secdeleri yapar ve otururlar. İkinci rekatın sonundaki bu ilk oturuşta imam ve cemaat "Ettehiyyatü, Allâhümme salli ve Allâhümme barik" okur ve üçüncü rekata kalkarlar.

- Üçüncü rekatın başında hem imam, hem de cemaat gizilce Sübhaneke'yi okur. Sonra imam gizlice Eûzü-Besmele, açıktan fatiha ve bir sure okur. Sonra rükû ve secdeleri yaparak dördüncü rekata kalkarlar.

- İmam gizlice Besmele'yi, açıktan da fatiha ve bir sure okuyarak yine rükû ve secdeler yapılıp oturulur.

- Bu son oturuşta da imam ve cemaat "Ettehiyyatü, Allâhüme salli, Allâhümme barik, Rabbenâ âtina ve Rabbena firli" okuduktan sonra selâm verirler. Böylece teravih namazının ilk dört rekatı kılınmış olur.

- Bundan sonra ayağa kalkılarak tıpkı tarif ettiğimiz gibi dörder rekat kılınmaya devam edilerek yirmi rekat tamamlanır.

- Sonra da cemaatle vitir namazı kılınır.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2019, 00:08


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER